Osobní finance
Pojistné produkty
Skutečně potřebuji pojištění?
Ošetření rizik je základní stavební kámen finančního plánu. Správné zajištění pokrývá velikost maximální možné škody, nikoliv její pravděpodobnost. Klíčové je mít pokryta fatální rizika, která představují vážné ohrožení finanční stability. Odpovědný výpočet pojistné částky by měl zohlednit všechny příjmy pojištěného klienta a pozůstalých osob, jejich výdaje a závazky, majetek, sociální dávky i inflaci. Pokud by nebylo zohledněno, výsledná částka je pak zbytečně vysoká či naopak nízká. Zatímco pojistná částka příliš vysoko odčerpává finanční prostředky na zvýšeném pojistném, nízká částka vystavuje klienta či pozůstalé osoby finančnímu riziku.
Rád s Vámi vše zkonzultuji dle zákona 170/2018 Sb., o distribuci pojištění a zajištění:
- Životní a neživotní pojištění
- Pojištění majetku a odpovědnosti
- Pojištění motorových vozidel
- Další pojištění (profesní odpovědnost, cestovní pojištění, pojištění cizinců, odpovědnosti zaměstnance)
- Pojištění podnikatelů (živelní, havarijní, odpovědnost za škodu a další pojištění)
Úvěry a hypotéky
Co je úvěr a k čemu je dobrý?
Úvěry mohou pomoci splnit cíle ve finančním plánu, pokud není k dispozici dost vlastních prostředků. Dobré dluhy pomáhají bohatnout, špatné pomáhají chudnout. Špatné dluhy jsou typicky na spotřební majetek. Z krátkodobého hlediska je problém vyřešený, z hlediska dlouhodobého může nastat problém, když je třeba dluh splácet. Špatné dluhy zbytečně odčerpávájí finanční prostředky z účtu a ostatní cíle se mohou vzdálit. Dobré dluhy naopak pomáhají bohatnout a jsou takové, které poskytují levně cizí peníze, aby peníze vlastní mohly být lépe investovány. Typicky dobrým dluhem může být hypoteční úvěr, protože vlastní peníze lze investovat jinám a lépe. Rád s Vámi vše zkonzultuji dle zákona 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru:
- Spotřebitelský úvěr na bydlení (účelový a neúčelový hypoteční úvěr, zajištěný i nezajištěný úvěr ze stavebního spoření a překlenovací úvěr)
- Spotřebitelský úvěr jiný než na bydlení (neúčelové bankovní i nebankovní úvěry, leasing)
- Úvěry pro podnikatele (neřídí se zákonem 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru)
- Úvěry pro bytová družstva a společenství vlastníků jednotek (neřídí se zákonem 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru)
Investice a spoření
Investovat, či spořit?
Investování je aboslutním základem finančního plánu, které se definuje jako vzdání se známé současné hodnoty finančních prostředků, aby v budoucnu získali neznámou hodnotu. Přitom se předpokládá, že budoucí hodnota bude vyšší. Pomocí pravidelných a jednorázových investic se dosahuje střednědobých a dlouhodových cílů. Investování probíhá tak, že se nakoupí takzvaná aktiva. Aktiva jsou majetek, který je pořizován s vidinou budoucího výnosu z jejich vlastnění. Výnos může být buďto průběžný nebo kapitálový. Součet obou je pak výnos celkový. V souvislosti s investováním se lze setkat také s pojmem spoření. Při spoření se vkládají peníze do produktů s předem daným výnosem. Jako spoření se označují například spořicí vklady, termínované vklady nebo stavební spoření. Rád s Vámi vše zkonzultuji dle zákona 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu:
- Investiční poradenství, přijímání a předávání pokynů investičních nástrojů
- Dle paragrafu 29 odst. 3 ZPKT (cenné papíry kolektivního investování, fondy kvalifikovaných investorů, dluhopisy s prospektem, dluhopisy České republiky, HZL)
- Stavební spoření se státní příspěvkem, spořící účty, termínované vklady
- Doplňkové penzijní spoření, penzijní připojištění
- Komodity (fyzické zlato a stříbro)